Chapel
Music
Other
Parent Receptions
Sixth Form Lectures
Societies
Sport
Stahl Theatre
Trips
Yarrow Gallery

No events match your search criteria. Please extend your search (week/month/year) or revisit your filter requests.

Monday, 30 March

All day   Salamanca Study Trip CANCELLED
All day   Geography Trip to Iceland CANCELLED

Tuesday, 31 March

All day   Salamanca Study Trip CANCELLED
All day   Geography Trip to Iceland CANCELLED

Wednesday, 01 April

All day   Salamanca Study Trip CANCELLED
Until 03:00   Geography Trip to Iceland CANCELLED

Saturday, 11 April

From 09:00   Gold D of E: Practice Expedition (Dartmoor)

Sunday, 12 April

All day   Gold D of E: Practice Expedition (Dartmoor)

Monday, 13 April

All day   Gold D of E: Practice Expedition (Dartmoor)

Tuesday, 14 April

All day   Gold D of E: Practice Expedition (Dartmoor)

Wednesday, 15 April

All day   Gold D of E: Practice Expedition (Dartmoor)

Thursday, 16 April

Until 18:00   Gold D of E: Practice Expedition (Dartmoor)

Monday, 20 April

08:30 - 16:30   Whole Staff Training Day (Depts)
13:00 - 14:00   Cricket Boys- 1st XI vs Felsted School
Location:Away: Main School
13:00 - 14:00   Cricket Girls-1st XI vs Northants CCC
Location:Home: Main School
14:00 - 15:00   Cricket Boys-2nd XI vs Oundle School
Location:Home: Range
14:00 - 15:00   Cricket Boys-U16A vs Oundle School Boys-U18B
Location:Away: Range
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U14A vs Oundle School Boys-U15A
Location:Away: Farm (Cricket)
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U15A vs Oundle School
Location:Home: Farm (Cricket)
18:30 - 18:30   Summer Term: Boarders return

Tuesday, 21 April

08:30 - 08:30   Summer Term: Lessons Begin
08:30 - 10:40   Summer Term: Start of Term Assembly
Location:Great Hall
14:30 - 15:30   Cricket Boys- 1st XI vs Stamford
Location:Home: Main School

Wednesday, 22 April

11:10 - 11:40   Debating Officials and Committee meeting
Location:English Dept Foyer
19:30 - 20:30   Royal Institution Science Show
Location:Stahl Theatre

Thursday, 23 April

13:30 - 14:15   Lunchtime Concert - Diplomas
Location:St Peter's
13:30 - 14:30   Cricket Boys- 1st XI vs Free Foresters
Location:Home: Main School
14:15 - 15:15   Swimming Boys-U18A, Girls-U18A vs Team Photos
Location:Home
16:15 - 17:15   Cricket Girls-U15A vs Leicester Grammar School
Location:Away: Main School
19:00 - 20:00   Badminton Mixed-Pearl vs Peterborough City
Location:Away: Peterborough PE1 2UW

Friday, 24 April

13:00 - 14:00   OO Sports Lunch
Location:London
18:00 - 19:30   1st, 2nd, 4th form Music Scholar?s Concert
Location:Great Hall
20:15 - 21:00   Open House in Chaplaincy
Location:St Wilfrid's

Saturday, 25 April

From 08:30   Field Weekend for All CANCELLED
10:30 - 14:30   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U18A vs Old Boys + Grocers
Location:tbc

Sunday, 26 April

All day   Field Weekend for All CANCELLED
09:00 - 10:00   Catholic Mass
Location:Catholic Church
09:30 - 10:30   Holy Communion with Hymns
Location:Chapel
14:00 - 16:00   CA Have A Go Day CANCELLED
Location:Two Acre Club
14:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery

Monday, 27 April

Until 18:30   Field Weekend for All CANCELLED
09:00 - 11:00   CA Talks CANCELLED
Location:Great Hall
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
12:30 - 14:30   CA Have A Go Day CANCELLED
Location:Two Acre Club
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U17A vs Stamford
Location:Away: SS Main Fields Cricket 1

Tuesday, 28 April

10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
14:15 - 15:15   Cricket Boys- 1st XI, Boys-3rd XI vs Uppingham School
Location:Home: Main School
14:15 - 15:15   Cricket Boys-2nd XI, Girls-1st XI vs Uppingham School
Location:Away: The Middle
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U16A vs Bedford School - Cancelled
Location:Away: Bedford Sch - 2nd XI Cricket Pitch
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U16B vs Bedford School - Cancelled
Location:Away: Bedford Sch - Pemberley Cricket Pitch
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U16C vs Bedford School - Cancelled
Location:Away: Bedford Sch - School Cricket Pitch
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U15A, Boys-U15B, Girls-U18A, Girls-U18B, Girls-U18C, Girls-U18D vs The Leys School
Location:Home
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U16A vs The Leys School
Location:Away
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U18A vs The Leys School
Location:Away: Grass Tennis Courts
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U18B vs The Leys School
Location:Away: Hard Courts - Double
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U18C, Boys-U18D, Girls-U15A, Girls-U15B vs The Leys School
Location:Away: Main School Astro
14:30 - 15:30   Golf 1st vs Haileybury
Location:N
14:30 - 15:30   Golf 1st vs Haileybury
Location:N
14:30 - 15:30   Golf 1st vs Haileybury
Location:N
19:45 - 20:45   Clare Society: Dr J Bavidge - Jane Austen?s Sense and Sensibility

Wednesday, 29 April

10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
12:30 - 12:55   CCF 3rd Form Options Brief
Location:Chapel
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U13B, Boys-U13C vs Witham Hall School
Location:Home: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Girls-U12A, Girls-U12B vs Thomas Deacon Academy
Location:Home
14:30 - 15:30   Rugby Sevens Boys-U13A vs Saints 7s Finals
Location:Away
16:15 - 17:00   CA Garden Party
Location:Cobthorne
19:45 - 21:15   New Ventures - Business Plan Contest
Location:AMR

Thursday, 30 April

10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
13:30 - 14:15   Lunchtime Concert - Strings Chamber Music
Location:St Peter's
14:15 - 15:15   Cricket Boys-3rd XI, Boys-4th XI vs Bedford School
Location:Home
14:15 - 15:15   Cricket Girls-U15A vs Oakham School
Location:Away: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U14A, Boys-U14B, Boys-U14C vs Bedford Modern School
Location:Home
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U15A, Boys-U15B vs Wisbech Grammar School
Location:Away
14:30 - 15:30   Golf 1st vs Uppingham School
Location:N: Stamford Rd
14:30 - 15:30   Swimming Boys-U18A, Girls-U18A, Mixed-U18A vs Wellbeck College
Location:Home
18:30 - 21:30   Geog-Soc
Location:AMR
19:45 - 21:15   Projects Presentation Evening
Location:Great Hall
19:45 - 21:30   Thank You for Doing Nothing - Climate Change Musical
Location:Stahl Theatre
19:45 - 22:00   Thankyou For Doing Nothing
Location:Stahl Theatre

Friday, 01 May

All day   Athletics vs County Combined Events
Location:Moulton College, Northamptonshire, NN3 7RR
07:30 - 08:30   May Morning Madrigals
Location:Cloisters
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
17:15 - 18:15   Cricket Girls-1st XI, Girls-U14A, Girls-U14B, Girls-U15A vs House Cricket
Location:Home
17:15 - 18:15   Cricket Girls-U15B vs House Cricket
Location:Home: Main School
19:45 - 21:00   Jazz Night Tour Fundraiser
Location:Great Hall
20:15 - 21:00   Open House in Chaplaincy
Location:St Wilfrid's

Saturday, 02 May

09:15 - 15:00   Vaccination Clinic (HPV): 2nd Form
09:30 - 13:00   Open Day
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
11:30 - 12:30   Cricket Boys- 1st XI vs Stamford
Location:Home: Main School
14:00 - 15:00   Cricket Girls-U14B vs Soft Ball festival at Stamford
Location:Away: Stamford School
14:00 - 15:00   Cricket Girls-U15B vs Soft Ball Festival at Stamford
Location:Away: Stamford School
14:00 - 15:00   Sailing 1st vs Uppingham School
Location:N: Rutland Sailing Club
14:00 - 15:00   Water Polo Mixed-U18A vs Bishop's Stortford College
Location:Away
14:15 - 15:15   Athletics vs Rugby Athletics
Location:Rugby School, Warwickshire, CV22 5EH
14:15 - 15:15   Cricket Boys-2nd XI vs Stamford
Location:Away: SS Main Fields Cricket 1
14:15 - 15:15   Cricket Boys-3rd XI vs Stamford
Location:Home: Main School
14:15 - 15:15   Cricket Boys-4th XI, Boys-U14A, Boys-U14B, Boys-U14C vs Stamford
Location:Home
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U14D, Boys-U16B vs Stowe School
Location:Away: Main Entrance
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U15A vs Stamford
Location:Away: SS North Fields Cricket 1
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U15B vs Stamford
Location:Away: SS Spring Fields Cricket 1 (artificial)
14:15 - 15:15   Cricket Boys-U15C vs Stamford
Location:Away: Main Fields Cricket 2 (flicx)
14:15 - 15:15   Cricket Girls-1st XI vs Oakham School
Location:Away: Main School
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U14A, Boys-U14B, Boys-U15A, Boys-U15B vs Rugby School
Location:Home
14:15 - 15:15   Tennis Boys-U16A, Boys-U16B, Boys-U18A, Boys-U18B, Boys-U18C, Girls-U14A, Girls-U14B, Girls-U14C, Girls-U15B, Girls-U15C vs Rug
Location:Away: Sports Centre
14:15 - 15:15   Tennis Girls-U15A vs Rugby School
Location:Away: Main School
14:15 - 15:15   Tennis Girls-U16A, Girls-U18C, Girls-U18D vs Rugby School
Location:Home: Astro 3
14:15 - 15:15   Tennis Girls-U16B, Girls-U16C vs Rugby School
Location:Home: Astro 4
14:15 - 15:15   Tennis Girls-U18A, Girls-U18B vs Rugby School
Location:Home: Pavilion Courts
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U16A vs Stamford
Location:Home: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 1), Senior Comp (Team 3) vs Oundle School
Location:Home: Astro 1
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 2) vs Oundle School Boys-U18E
Location:Away: Astro 1
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 4) vs Oundle School Boys-U18G
Location:Away: Astro 1

Sunday, 03 May

09:00 - 09:30   Holy Communion D,S,W
Location:Chapel
09:00 - 10:00   Catholic Mass
Location:Catholic Church
10:15 - 11:15   Sung Eucharist
Location:Chapel
14:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery

Monday, 04 May

10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
13:15 - 18:45   ESU Shakespeare Competition
Location:Wellingborough
13:15 - 18:45   ESU Shakespeare Competition
Location:Wellingborough
14:30 - 15:30   Tennis Girls-U13A, Girls-U13B, Girls-U13C, Girls-U13D vs Kimbolton School
Location:Away
17:45 - 18:55   Cobthorne Cup (Round 1 of 16)
Location:Cobthorne

Tuesday, 05 May

08:30 - 08:55   Assembly: AMJT Revision Skills (3rd Form)
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
14:00 - 15:00   Cricket Boys-U15A vs Shrewsbury School
Location:Away: Main School
14:15 - 15:15   Cricket Boys- 1st XI vs Senior House Cricket
Location:Home: Main School
14:15 - 15:15   Cricket Boys-2nd XI, Boys-3rd XI, Boys-4th XI, Boys-U16A, Boys-U16B, Boys-U16C, Senior Comp (Team 1) vs Senior House Cricket
Location:Home
14:15 - 15:15   Cricket Senior Comp (Team 2), Senior Comp (Team 3), Senior Comp (Team 4) vs Senior House Cricket
Location:tbc
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U15D vs Kimbolton School
Location:Away: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Girls-1st XI vs Prince William Upper School
Location:Home: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Girls-U14A, Girls-U14B vs Northampton High School - Postponed
Location:Home: Sports Centre
14:30 - 15:30   Cricket Girls-U15A vs Northampton High School - Postponed
Location:Home: Main School
19:45 - 21:00   Prof Catherine Smale (KCL) on Christa Wolf

Wednesday, 06 May

09:00 - 12:30   13+ Art Scholarship
Location:Art Department
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
11:10 - 11:40   Debating Officials and Committee meeting
Location:English Dept Foyer
From 12:00   13+ Academic (and General) Scholarship
14:00 - 16:30   13+ Design, Engineering and Technology Scholarship
Location:Patrick Centre
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U13A, Boys-U13C, Girls-U13A, Girls-U13B vs The Leys School
Location:Away: Main School Playing Fields
14:30 - 15:30   Cricket Boys-U13B, Boys-U13D, Boys-U13E vs Stoneygate School
Location:Home: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Girls-U12A, Girls-U12B vs The Leys School
Location:Away
15:30 - 16:30   Tennis Girls-U13A, Girls-U13B, Girls-U13C, Girls-U13D vs Stamford
Location:Home: Main School

Thursday, 07 May

All day   13+ Academic (and General) Scholarship
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
10:45 - 16:10   Prep Schools STEM Day
13:30 - 14:15   Lunchtime Concert: Percussion
Location:St Peter's
14:30 - 15:30   Athletics vs Oakham Relays
Location:Oakham School, Leicestershire, LE15 6DT
14:30 - 15:30   Cricket Girls-U15A vs Wisbech Grammar School
Location:Home
14:30 - 15:30   Cricket Girls-U15B vs Wisbech Grammar School
Location:Home: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 1), Senior Comp (Team 2) vs Oundle School
Location:Home: Astro 1
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 3) vs Oundle School Boys-U18E
Location:Away: Astro 1
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 4) vs Oundle School Boys-U18F
Location:Away: Astro 1
14:30 - 15:30   Golf 1st vs Rugby School
Location:Away: Clifton Rd
14:30 - 15:30   Swimming Mixed-U16A, Mixed-U18A vs Oakham School
Location:Home
16:00 - 17:00   Cricket Boys-U16A vs Wellingborough School - Cancelled
Location:Away: Main School
18:00 - 20:00   Oundle Society Edinburgh Drinks

Friday, 08 May

All day   13+ Academic (and General) Scholarship
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
17:15 - 18:15   Cricket Girls-1st XI, Girls-U14A, Girls-U14B, Girls-U15A, Girls-U15B vs House Cricket Semi Final
Location:Home
19:45 - 21:00   Songs, Cabaret & Musicals from the Singers
Location:Great Hall
20:15 - 21:00   Open House in Chaplaincy
Location:St Wilfrid's

Saturday, 09 May

Until 11:00   13+ Academic (and General) Scholarship
All day   Rowing vs Nottingham City
Location:Nottingham Rowing Club
10:30 - 17:00   Nick Grove - Shade and Light
Location:Yarrow Gallery
11:30 - 12:30   Cricket Boys- 1st XI vs Gresham's School
Location:Home: Main School
12:25 - 12:25   Study Leave: Fifth Form drop Academic Timetable
12:25 - 12:25   Study Leave: Upper Sixth Voluntary SL begins
14:00 - 15:00   Tennis Boys-U14A, Boys-U14B, Boys-U15A, Boys-U15B, Girls-U18A, Girls-U18B, Girls-U18C vs Haileybury
Location:Away: Main School
14:00 - 15:00   Tennis Boys-U14B vs Haileybury
Location:Away: Main School
14:00 - 15:00   Tennis Boys-U16A, Boys-U18A, Boys-U18B, Boys-U18C, Girls-U14A, Girls-U14B, Girls-U14C, Girls-U15A, Girls-U15B, Girls-U15C vs Ha
Location:Home: Main School
14:15 - 15:15   Athletics vs Oundle Athletics
Location:Oundle School, Northamptonshire, PE8 4GH
14:30 - 15:30   Cricket Boys-2nd XI, Boys-U14A, Boys-U14B, Boys-U14C vs Gresham's School
Location:Away: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Boys-3rd XI, Boys-U15A, Boys-U15B, Boys-U15C vs Gresham's School
Location:Home: Main School
14:30 - 15:30   Cricket Girls-1st XI, Girls-U15A vs Gresham's School
Location:Home
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 1), Senior Comp (Team 2) vs Oundle School
Location:Home: Astro 1
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 3) vs Oundle School Boys-U18F
Location:Away: Astro 1
14:30 - 15:30   Cricket Senior Comp (Team 4) vs Oundle School Boys-U18E
Location:Away: Astro 1

Sunday, 10 May

All day   Rowing vs Nottingham Club & Masters
Location:Nottingham Rowing Club
09:00 - 10:00   Catholic Mass
Location:Catholic Church
09:30 - 10:15   School service
Location:Chapel
09:30 - 13:00   Parents Reception: Lower Sixth Form
12:00 - 16:30   Laundimer Day
Location:Cricket Pavilion
14:00 - 21:00   Come and Sing Choral Day
Location:Chapel
17:30 - 18:30   Choral Evensong D,Ldr,N,Sc
Location:Chapel
Add this to my Calendar